Тэма ўрока: Літара як а
знак гука. Алфавіт
Мэта: пазнаёміць з гісторыяй пісьма, дапамагчы вучням свядома
засвоіць моўныя паняцці, выявіць іх сутнасць, паўтарыць алфавіт беларускай
мовы; вучыць карыстацца арфаграфічным слоўнікам, расстаўляць словы ў алфавітным
парадку; праз шэраг займальных заданняў і цікавага гістарычнага матэрыялу пра
алфавіт і літары выхоўваць цікавасць да вывучэння роднай мовы.
Ход урока
1.
Арганізацыйны
момант
2. Праверка тэарэтычных ведаў
2.1
апытанне з
дапамогай “дрэва ведаў”.
На лісточках ў форме лістоў, з якіх складаецца “дрэва ведаў”, напісаны
пытанні, на якія трэба адказаць. Ёсць сярод лісточкаў і сюрпрызы – гэта лісток
(3) без пытання, але з балам-падарункам, які прыбаўляецца да адказу вучня за
ўрок. Дзеці з каманды “Мовазнаўцаў” выходзяць да дошкі, выбіраюць сабе любы
лісток, чытаюць услых пытанне і адказваюць.
-
Што такое фанетыка?
-
Чым адрозніваюцца
гукі і літары?
-
Чаго ў мове больш,
гукаў ці літар і чаму?
-
Раскажыце пра
галосныя гукі.
-
Раскажыце пра
зычныя гукі (звонкія, глухія і санорныя)
-
Раскажыце пра
зычныя гукі (цвёрдыя, мяккія і зацвярдзелыя)
-
Як вымаўляюцца
свісцячыя перад шыпячымі?
-
Як вымаўляюцца
шыпячыя перад шыпячымі?
-
Як вымаўляюцца
звонкія перад глухімі?
-
Як вымаўляюцца
глухія перад звонкімі?
-
Як вымаўляюццазвонкія
на канцы слоў?
-
Якія асаблівасці
маюць галосныя гукі е, ё, ю, я, і?
2.2
Праслухайце верш
У.Мацвеенкі і параўнайце з вашай здагадкай:
Гуляў Міколка каля школы,
Прыбег – запэцканы, вясёлы.
Аж пляснула ў далоні маці:
-
Вы падзівіцеся з
дзіцяці!
А што ж з тваёю шапкай стала,
Ці не карова пажавала?
-Ды хлапчукі яе сарвалі
І ёю – у футбол гулялі.
-Ты ім, відаць, дапамагаў,
Таксама шапку падбіваў?
-Не падбіваў я, мама, што ты!
Я папрасіўся на вароты!
-Як вы ацэніце паводзіны хлапчука?
- Чаму маці засталася незадаволеная сынам?
-Як трэба сябе паводзіць пасля заканчэння школьных заняткаў?
Запішам урывак з верша ў транскрыпцыі, захоўваючы правілы арфаэпіі. (Адзін
вучань з каманды “Мовазнаўцаў” працуе ля дошкі, каманда “Экспертаў” правярае).
Фікультхвілінка. Гульня ў “Сняжкі” (Адчыняем “Лексічную скарбонку”).
Камандзе “Тутэйшыя” прыдумаць і запісаць 10 назоўнікаў і 10 прыметнікаў на тэму
“Прыйшла зіма”, камандзе “Экспертаў” – 10 назоўнікаў і 10 дзеясловаў, камандзе
“Мовазнаўцаў” – 10 дзеясловаў і 10 прыметнікаў.
3. Вывучэнне новай тэмы
3.1
Зараджэнне пісьменнасці
і з’яўленне адпаведна ў людзей алфавіта – цікавая старонка ў гісторыі чалавечай
цывілізацыі. Самы старажытны тып пісьма – ліктаграфічны. Гэта малюнкавае
пісьмо. Вядома з часоў першабытнаабшчыннага ладу. Малюнак перадаваў агульны
змест паведамлення. Па сённяшні дзень асобныя элементы піктаграфіі
выкарыстоўваюцца. Гэта, напрыклад, малюнкі нажніц і грэбеня на шыльдзе цырульні,
кубка і змяі – на аптэцы, дарожны знак “Асцярожна: дзеці!”
Паступова малюнкі сталі
замяняць умоўнымі абазначэннямі. Так піктаграфія змянілася на ідэаграфію.
Элементы такога пісьма ёсць таксама ў нашым жыцці. Гэта матэматычныя знакі,
многія дарожныя знакі.
Тры з паловай тысячагоддзі
назад для абазначэння гукаў з’явіліся літары. Цяпер значкамі-літарамі можна
запісаць любое слова. У кожным алфавіце розная колькасць літар. Так маленькаму
англічаніну трэба запомніць толькі 28 літар, каб навучыцца чытаць і пісаць,
японцу – многія тысячы іерогліфаў, кхмеру (жыхару Камбоджы) – 72 літары а ратаксу
(жыхару вострава Новай Гвінеі) – 11.
-А колькі павінен запомніць літар беларускі школьнік?
Назвы “алфавіт”, “азбука” і
“буквар” з’явіліся невыпадкова і сталі абазначаць сукупнасць літар і кнігі для
вывучэння літар.
Азбука – гэта рускае слова.
Калі вучацца чытаць дзеці Беларусі, яны карыстаюцца букваром. Адкуль жа
паходзіць назва “буквар”? Тут меркаванні вучоных раздзяляюцца. Адны лічаць, што
назва пайшла ад назвы “букі” – гэта другая літара ў славянскім алфавіце. А
некаторыя – ад слова “бук” (назвы дрэва), таму што старажытныя пісьмёны
накрэслівалі на дошках, зробленых з буку.
Разгледзім алфавіт, змешчаны ў
правіле на с. 124 і адкажам на пытанні:
-
Для чаго
выкарыстоўваюцца літары?
-
Што называецца
алфавітам?
-
Навошта кожнаму
чалавеку ведаць на памяць алфавіт?
-
Якія літары ёсць у
рускім алфавіце, а ў беларускім няма?
-
А якія літары ёсць
у беларускім алфавіце, а ў рускім няма?
Сярод слоў, запісаных на дошцы, выберыце тыя, у якіх
літар больш, чым гукаў: боль, дом, шум, вучыць, рукі, сокал, соль, маці, дзеці,
ураджай.
3.2
Работа з
арфаграфічным слоўнікам.
-Дзе лягчэй знайсці
слова: у кнізе ці слоўніку? Чаму?
Калі забыліся алфавіт – слоўнік падкажа, калі не ведаеце,
як напісаць слова, - слоўнік дапаможа. Слоўнік павінен стаць вашым памочнікам і
дарадчыкам пры выкананні практыкаванняў, пры напісанні творчых работ, пры
рабоце над памылкамі.
4. Замацаванне
4.1
Праца
з алфавітам. Расшыфруйце прыказку, запісаную на дошцы лічбамі, якія адпавядаюць
нумарам літар у алфавіце:
26, 1, 13,
1, 3, 6, 12 2, 6, 9 17, 18, 1, 25, 28 27, 20, 16
17, 20, 21,
27, 12, 1 2, 6, 9 12, 18, 28, 13, 1, 22
Чалавек без
працы, што птушка без крылаў.
-Чаму
прозвішчы вучняў запісваюцца ў класных журналах па алфавіту?
Заданне
камандам: запісаць у алфавітным парадку членаў сваіх каманд.
5. Дамашняе заданне
Вывучыць правіла, пр.220
6. Падвядзенне вынікаў. Рэфлексія
-Ці спадабаліся вам заданні сённяшняга ўрока?
- Цікавая навука фанетыка?
-Што запомнілася?
|